Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Ślub i wesele@pixabay.com
Przygotowaniom ślubnym jak i całej ceremonii od zawsze towarzyszy szereg zwyczajów i przesądów. Musicie być na to przygotowani. Przejdźmy zatem do zwyczajów i panujących od lat tradycji ślubnych.
Zaproszenia na ślub
Wypada, abyście wysłali zaproszenia do gości najpóźniej na 3 tygodnie przed ślubem. Zdarza się, że miesiąc może być zbyt krótkim czasem, żeby ktoś zmienił swoje wcześniejsze poważne plany. Jeśli decydujecie się na wykonanie zaproszeń własnoręcznie, lepiej zacznijcie przygotowania wcześniej wcześniej. Zaproszenie włóżcie wierzchem do koperty, a koperta nie powinna być zaklejona. Wszystkie zaproszenia ślubne powinniście wręczać osobiście. W dzisiejszych czasach jednak tę zasadę możecie ograniczyć do osób najbliższych, czy to ze względu na więzy pokrewieństwa, czy przyjaźni. W przypadku dalszych znajomych i tych, których miejsce zamieszkania jest znacznie oddalone (np. mieszkają za granicą) dopuszczalna jest droga pocztowa.
Osoby towarzyszące
Gdy zapraszacie na wesele osobę, która jest w stałym związku, w zaproszeniu koniecznie wymieńcie oboje. Innych gości zapraszajcie z osoba towarzyszącą. Singiel może z tego skorzystać, gdyż przyjęło się, że na tradycyjne wesela przychodzi się w parach, jednak nic się nie stanie, jak zdecyduje się na zabawę w pojedynkę.
Dzieci na weselu
Jeśli macie takie życzenie, powinniście zaznaczyć to w zaproszeniu. Najmłodsi goście ceremonii powinni mieć wyznaczone w tym dniu jakieś zadanie, na przykład sypanie kwiatków. Przygotujcie dla nich oddzielny stół. Możecie też na czas wesela zatrudnić opiekuna, który zorganizuje dzieciom czas i nie będą się nudzić.
Kwiaty przestały być modne
Zwyczaj, jaki zapanował ostatnio to obdarowywanie pary młodej zamiast kwiatami butelka wina, kuponami lotto lub innymi drobnymi prezentami. Czasami młodzi chcą, aby pieniądze wydane na kwiaty lub inny drobiazg przeznaczyć na coś bardziej pożytecznego jak karmę dla bezdomnych zwierząt, czy zabawkę dla dzieci z domów dziecka. Takie adnotacje powinny być zamieszczone na zaproszeniu ślubnym.
Prezenty ślubne z listy
Przebrzmiały już czasy, kiedy para młoda dostawała trzy serwisy kawowe i cztery żelazka. Już od dłuższego czasu są w modzie listy prezentowe. Gdy się na taką listę zdecydujecie, dodajcie do zaproszenia bilecik, w którym sklepie lista została złożona lub z kontaktem do osoby która się nią opiekuje. Możecie tez wybrać listę finansową. Stwórzcie katalog chcianych prezentów i zamieście go w sieci. Goście wybiorą co chcą sfinansować w całości lub w części, a wy zamiast konkretnego prezentu, otrzymacie wpłatę na konto.
Sypanie na szczęście
W dawnej Polsce parę młodą obsypywano ziarnem pszenicy lub owsa wierząc, że wróży to pomyślność w małżeństwie. Dziś ryż i drobne monety często ustępują miejsca płatkom róży, bańkom mydlanym czy konfetti. Jadnak cokolwiek miałoby padać na parę młodą powinno się z nią to ustalić przed ślubem.
Tańce i toasty
Pierwszy toast wznosi ojciec panny młodej, który zgodnie z tradycją dziękuje gościom za przybycie i zaprasza do zabawy. Po nim zabiera głos pan młody, jego ojciec, świadek lub senior rodziny. Toasty wygłaszane przez uczestników wesela spełnia się szampanem lub winem, nigdy wódką. Po przemowach weselnych panna młoda pierwszy taniec tańczy z mężem a potem po kolei: z teściem, ojcem i drużbą, a pan młody z teściową, matką oraz druhną.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
5.174.*.* 2018.04.19 11:38
Dla nas najważniejsza była suknia ślubna i obrączki. Suknię znalazłam w salonie w którym pracuje moja koleżanka,. Więc wszystko poszło bardzo sprawnie.
188.146.*.* 2017.07.26 10:28
Wcześniej też wystarczyło kilka zdjęć ze ślubu, a teraz jest kamerzysta i miliony zdjęć na każdym kroku. To strasznie duże koszta - powiedzmy sobie szczerze, a przecież każdy chce zapłacić jak najmniej.
Patrycja Sobolewska 2016.08.06 14:53
toasty i tance zostana pewnie :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.